NAJvtipnejšia rozprávková bytosť

ČÍTAME A HĽADÁME

Pri hľadaní najvtipnejšej rozprávkovej bytosti sme sa veru poriadne zapotili. Veď to, čo pripadalo smiešne jednému, sa ani zďaleka nezdalo smiešne druhému. Tak sme vybrali z každého po troške:

  • Maťko a Kubko (Marianna Grznárová) - svoje ovce si pomýlili s búrkovými mrakmi, Kubko tak preskakoval vatru, že mu gate začali horieť, kukučku učili kukať...
  • Bezzubý medveď (Marianna Grznárová) - šušľal, lebo prišiel pri maškrtení o všetky zuby (z knihy Maťko a Kubko) - pozri Medzinárodný deň školských knižníc + foto
  • Jožko Pletko (Krista Bendová) - oholil kaktus, portviš, zubnú kefku, obliekal stromy, dával im rukavice a ponožky, dedka prišil do kresla, zasadil safaládku, lebo chcel vypestovať safaládovník,  lízanku kupoval v mliekárni, mäsiarni, pekárni, obuvi, kvetinárstve, obuvi ... (kniha Ako Jožko Pletko poplietol si všetko)
  • Katka a Hanka (Mária Ďuríčková) - po zjedení hubovej polievky začali obe dievčatá rozprávať smiešnou popletenou rečou (príbeh Pochabené zhuby)
  • Ovce Kveta a Milada (Adela Banášová) - mali takého lenivého baču, že sa museli naučiť samy sa podojiť a povyrábať z mlieka všetky výrobky, ohovárali baču nezvyčajnou "ovčou rečou", v ktorej naťahovali každú slabiku "bé" (kniha Zabudnuté slovenské rozprávky)
  • Škriatkovia (Gabriela Futová) - správali sa smiešne a mali smiešne mená:  škriatkovia Nototo, Hlavaderavá, Pozor, Keďťaschmatnem, Vylezleboťakopnem, Mňaporazí, Hophop, Dohája, Bojko, Odvážlivko, škriatkuľky Matičkaskákavá, Jajka (kniha Nototo a strašidelná škola Elvíry Múdrej)
  • Samko Klamko (Krista Bendová) - smiešna bytosť s telom chlapca a bradou dedka nakreslená na drevenom plote (kniha Dobrodružstvá Samka Klamka)

Knižka o Maťkovi a Kubkovi sa nám tak páčila, že sme si podľa jedného z príbehov vyrobili aj omaľovanku. Stačí si vytlačiť obrázok 1 (autorka Simonka Pilátová) alebo obrázok 2 (originál) a vymaľovať ich podľa farebnej nápovedy, ktorá sa objaví, keď nadídeš kurzorom na obrázok.

MAĽUJEME A TVORÍME

Na hodine výtvarnej výchovy sme sa zamysleli na tým, ako asi taká najvtipnejšia rozprávková bytosť vyzerá. Podľa nás by aj pohľad na ňu mal vyvolávať úsmev na tvári. A ak nie úsmev, tak aspoň dobrú náladu. Čo myslíte, dokázali by vás portréty našich "rozprávkových vtipkárov" rozosmiať? - video

VYBERÁME NAJSMIEŠNEJŠIU BYTOSŤ

Vybrať spomedzi všetkých rozprávkových bytostí tú najsmiešnejšiu nám pomohli naši českí kamaráti. Spojili sme sa s nimi prostredníctvom skypu a predstavili sme im všetky bytosti, ktoré sme našli v slovenskej literatúre a pripadali nám  aspoň trošku smiešne. Po krátkej porade sa víťazom tejto kategórie stal Jožko Pletko.