NAJzlomyseľnejšia rozprávková bytosť

ČÍTAME A HĽADÁME

Za zlomyseľnú bytosť vo všeobecnosti považujeme toho, kto ostatným škodí a navyše má z takéhoto konania radosť. Prehľadali sme zhora nadol celú školskú knižnicu, presliedili sme aj tú mestskú a našli sme týchto zlomyseľníkov:

  • Gevenducha (Mária Ďuríčková) - nezvyčajné stvorenie, ktoré nakreslili dvojičky Danka a Janka. Rukou - vidličkou ich ťahala za uši, rukou - hrabličkou šteklila, rukou - motyčkou zas vyzúvala papuče či roztrhala Janke novú sukňu (kniha Danka a Janka).
  • Zlomyseľná guma (Krista Bendová) - úmyselne urobila Jožkovi do výkresa dieru, Jožkovmu bratovi pokrčila celú stranu v zošite, vygumovala na rušnej ceste priechod pre chodcov, zebre v ZOO čierne pruhy... (kniha Osmijanko rozpráva 8x8=64 nových rozprávok)
  • Sojka Valika (Anton Rákay) - pyšná, márnomyseľná, roznášala klebety, bola veľmi pažravá, uchmatla všetko, čo jej prišlo pod zobák, lakomá a posmievačná, rada si z každého robila "dobrý deň", vedela napodobňovať hlasy všetkých zvieratiek a keď sa jej ich podarilo prekabátiť, natešene škriekala, zlomyseľne žartovala, ohlásila lesným obyvateľom nebezpečenstvo, aj keď žiadne nehrozilo a potom sa im posmievala, že sú strachopudi (kniha Tatranské rozprávky)
  • Škriatok Olof (Roman Brat) - robil všetkým zle, bol pochabý a márnomyseľný, tešil sa z cudzieho nešťastia, hádzal šišky do vrán sediacich na stromoch, zaväzoval zajkom uši, robil zle jednému sedliakovi - hádzal mu pod radlicu kamene, v noci pri jeho domčeku vyl ako vlk a smial sa, keď si predstavil, ako sa sedliak bojí, trávou mu upchal komín... (kniha Pochabý škriatok)
  • Osa zlodejka (Peter Gajdošík) - kradla z kvetov sladký nektár čmeliakovi, ktorý sa o tieto kvety staral vo svojej záhradke, úmyselne roztrhala pavúkovi siete (kniha Pavúčikove dobrodružstvá)
  • Ježibaba Oršuľa Boršuľa (Mária Ďuríčková) - zlostná, prenasledovala najmä mládencov. Ak ju niektorý nepozval do tanca, už na druhý deň sa mu niečo stalo - potkol sa na pavučine a zlomil si nohu, prehltol lyžicu alebo ho ježibaba premenila na kameň či kapustnú hlavu (kniha Jasietka)
  • Sopka Popokatepetl (Daniel Hevier) - úmyselne vyhadzovala kamene do vzduchu, vôbec si nevšímala, že všetko naokolo zničila, spálila mestá a dediny, pochovala ich pod horúci popol, výskala pri tom od radosti (kniha Nám sa ešte nechce spať 1)

MAĽUJEME A ZNÁZORŇUJEME

Klasickí rozprávkoví zlomyseľníci bývajú väčšinou rôzni škriatkovia, piadimužíci či čarodejníci... Už na prvý pohľad im "nič dobré nehľadí z očí". Ako asi vyzerajú, sme sa pokúsili zachytiť na hodine výtvarnej výchovy. A aby pôsobili aj trošku strašidelne, zvolili sme techniku odtláčania, za pomoci ktorej sa nám podarilo vytvoriť naozaj vydarené potvorky:

ROZMÝŠĽAME A DISKUTUJEME

Na konci pátrania po NAJzlomyseľnejšej bytosti nás opäť čaká rozhodovanie. Ktorá z nich je tou NAJ? Tentokrát sme hlasovali prostredníctvom padletu. Veríme, že nám pri rozhodovaní pomôžu aj naši českí a poľskí kamaráti. A ako treba hlasovať? Stačí kliknúť na pripravenú stenu a pomocou znamienka  +  (plus) v pravom dolnom rohu pridať text. Tešíme sa na Vaše názory :o).

Made with Padlet

KRESLÍME A VYFARBUJEME

Spoločne sme sa zamysleli nad tým, ako by bolo možné zmeniť povahu zlomyseľného človeka či bytosti na dobrosrdečnú.  Po viacerých návrhoch sme sa rozhodli, že takýmto stvoreniam na odventilovanie hnevu a zlosti vyrobíme spoločnú rozprávkovú antistresovú omaľovanku.