NAJstrašidelnejšia rozprávková bytosť

ČÍTAME A HĽADÁME

Do pátrania po NAJstrašidelnejšej bytosti sme sa púšťali s menšími obavami, na aké strašidlá a ich strašidelné skutky v slovenskej literatúre natrafíme. A veru musíme uznať, že niektoré bytosti akoby ani neboli rozprávkové, ale skôr hororové. Veď uznajte sami:

 • striga (Mária Ďuríčková) - ľsťou odlákala Janka Polienka od jeho rodiny, zamkla ho do svojej chalupy uprostred hlbokej hory a chcela ho upiecť a zjesť (rozprávka O Jankovi Polienkovi z knihy Zlatá brána)
 • Smrtka (Samo Czambel, Pavol Dobšinský) - vysoká chudá žena zakrútená v bielej plachte, držiaca v ruke ostrú kosu. Mala holé temeno, namiesto očí jamky, namiesto nosa dieru uprostred tváre, v ústach zuby trčiace ako koly na nerovnom plote. Neklamným znakom jej prítomnosti bol chlad a hrkot obnažených kostí, ktorý sprevádzal každý jej krok. Koho navštívila, okamžite zomrel (rozprávka Husár a Smrtka z knihyJanko Gondášik a Zlatá pani, rozprávka Tetka Smrť na návšteve z knihy Nebojsa! a iné hororozprávky).
 • obryňa (Mária Ďuríčková) - v obrovských ručiskách odniesla sedliaka aj s vozom a volmi na najvyššie bralo, kde ho ukázala ostatným obrom. Tí si ho podávali z ruky do ruky a hrali sa s ním ako s hračkou (rozprávka Oráč a obri z knihy Zlatá brána).
 • ježibaba (Pavol Dobšinský) - lákala pocestných do zakliatej hory, kde ich za pomoci čarovného prútika premieňala na kameň (rozprávka Zakliata hora z knihy Slovenské rozprávky)
 • ozrutné medvedisko (Pavol Dobšinský) - ohavná potvora s rozďaveným pyskom, ktorá žila v zakliatom zámku. Pri pohľade na ňu každého striaslo od strachu (rozprávka Trojruža z knihy Slovenské rozprávky)
 • zlý duch (Samo Czambel) - kto sa mu krvou podpísal, toho získal do svojej moci a už ho nikdy nepustil (rozprávka Oklamaný čert z knihy Janko Gondášik a Zlatá pani)
 • čerti (Pavol Dobšinský) - zjavovali sa večer v začarovanej kolibe plnej sírového smradu, z očí a úst im išiel oheň. Keď sa zarehotali, znelo to, akoby zaerdžalo celé stádo koní po hore (rozprávka Noc na čertovickom salaši z knihy Nebojsa! a iné hororozprávky).
 • mŕtvy - nemŕtvy (Pavol Dobšinský) - človek, ktorý sa nedokáže uložiť na pokojný "večný spánok", lebo medzi živými zanechal niekoho, koho má rád a nevie sa s ním navždy rozlúčiť. Preto pravidelne vychádza z hrobu a po večeroch ho navštevuje (rozprávka Mŕtvy nemŕtvy frajer z knih Nebojsa! a iné hororozprávky).
 • vlkolak (Pavol Dobšinský) - chlpatá obluda neúnavne sa túlajúca neskorými nocami na opustených cestách a dychtiaca po ľudskej krvi. Kto vlkolaka zbadal, hneď od strachu onemel, kto ho počul zavýjať, o rozum  prišiel. Cez deň žil ako človek, v noci ako zviera. Počas mesačného svitu sa v ňo zobúdzalo všetko zlé. Vtedy dokázal zamordovať aj svoju ženu i deti (rozprávka Vlkolak a statočná dcéra z knihy Nebojsa! a iné hororozprávky).
 • Laktibrada (Pavol Dobšinský ) - lesný mužík, čo má bradu dlhú na lakeť a v nej ukrytú všetku čarovnú moc nevídanej sily. Dokázal zniesť človeka zo sveta veľmi krutým a neľudským spôsobom (rozprávka Laktibrada, lesný škriatok z knihy Nebojsa! a iné hororozprávky).
 • Krum (D.Tarageľ, J.G.Danglár) - potulná detská obluda, ktorá strká do vreca neposlušné deti a odnáša ich na neznáme miesto (Rozprávka o Ferkovi, ktorý robil všetko naopak z knihy Rozprávky pre neposlušné deti a ich starostlivých rodičov)

Spoločné hľadanie nám spestrili aj štvrtáci, ktorí nám priblížili niektoré bytosti prostredníctvom vlastného umeleckého prednesu (čítanie starších mladším):

PREDNÁŠAME A HRÁME

Rozhodli sme sa, že si spomedzi všetkých príbehov, v ktorých sa ukrývala nejaká NAJstrašidelnejšia rozprávková bytosť, vyberieme jeden a zahráme si ho ako divadielko. Zaujímavé je, že hoci nám niektoré z týchto strašidiel miestami naháňali poriadnu hrôzu, najväčšia "bitka" bola práve o postavu strigy :o) - O JANKOVI POLIENKOVI (video 1, video 2, video 3).

SPOZNÁVAME A HLASUJEME


O tom, že aj česká národná literatúra je plná strašidelných bytostí, sme sa presvedčili v on-line dotazníku, ktorý nám poslali českí kamaráti. Našou úlohou bolo spomedzi vymenovaných rozprávkových bytostí vybrať tú, z ktorej nám naskakovali najväčšie zimomriavky. Po konečnom vyhodnotení sa oficiálnou NAJstrašidelnou českou rozprávkovou bytosťou stali bludičky.

MODELUJEME A KAŠÍRUJEME

Na výtvarnej výchove sme sa pokúsili niektoré z českých i slovenských NAJstrašidelnejších bytostí vymodelovať z plastelíny. Následne sme na ne naniesli tenký škrobový papier a po zaschnutí vytvorili nádherné kašírované masky. 

HRÁME SA NA SPISOVATEĽOV

Čo myslíte, ako by to vyzeralo, keby sa české a slovenské NAJstrašidelnejšie bytosti stretli v jednom spoločnom príbehu? Ako by to asi dopadlo? Držali by pekne spolu, alebo by strašili jedni druhých?  Zahrali sme sa na spisovateľov a spoločnými silami sme vymysleli zábavný a vôbec nie strašidlený príbeh o ich vzájomnom spolužití v jednej nemenovanej škole. Dali sme mu názov - Nestrašidelná škola (príbeh)  A keďže sme boli spokojní s tým, ako sa nám tento príbeh vydaril, pretvorili sme ho aj do podoby doplňovačky a precvičili sme si prostredníctvom neho aj písanie i/í a y/ý po tvrdých a mäkkých spoluhláskach - Nestrašidelná škola (doplňovačka). 

Do projektu TRAJA PÁTRAČI sú spolu s nami zapojení aj žiaci zo 4.B triedy. Tí na hodine informatickej výchovy pretvorili náš príbeh na maľované čítanie.

TVORÍME A HÁDAME

Na záver nášho pátrania po NAJstrašidelnejších rozprávkových bytostiach sme sa rozhodli, že spolu s našimi projektovými partnermi vytvoríme spoločný zborník hádaniek s názvom STRAŠIHÁDANKY. Prácu na ňom sme si spravodlivo rozdelili - českí žiaci vytvorili hádanky o slovenských NAJstrašidelnejších bytostiach, slovenskí žiaci o českých najstrašidelnejších bytostiach a poľskí kamaráti zas všetky naše hádanky dotvorili strašidelnými fotografiami. Kto sa rád bojí a chcel by si to vyskúšať, stačí, keď zájde na stránku www.webcamtoy.com. Pomocou zvláštnych efektov sa mu podarí aj z toho najkrajšieho dieťaťa vytvoriť poriadne strašidlo :o). Ak neveríte, pozrite sa, my sme si to vyskúšali:

STRAŠIHÁDANKY 1 (slovenské hádanky o českých NAJstrašidelnejších bytostiach):

1. Majú chvost a ostré rohy, kopyto miesto jednej nohy. Pod kotlami prikladajú,ohňom, sírou zapáchajú. (čerti)

2. Zelené vlasy, vypúlené oči,od rána do večera nohy si močí. Na vŕbe sedí, do vody hľadí. Z fajky si čadí, komu to vadí? (hastrman)

3. Na ľudí číha, čary stále robí, potom sa všetkým iba zle vodí. V čarovnej knihe kúzla si číta, najkrajšiu princeznú o ruku pýta. (černokněžník)

4. Spln mesiaca láka ich, bojíš sa chodiť kolo nich. Do noci vyjú, občas sa bijú. (vlci)

5. Tajomné svetlo v diaľke si svieti, vraj sú to duše neživých detí. Nerobí dobre, kto za nimi kráča, v hlbokom močiari ľahko sa zmáča. (bludičky)

STRAŠIHÁDANKY 2 (české hádanky o slovenských NAJstrašidelnejších bytostiach): 

6. Stará a ošklivá je tahle bába zlá. Chytá malé děti, létá na koštěti. (Striga)

7. Jde z ní chlad a zima, není to žádná psina. V ruce ostrou kosu má, běda tomu, komu s ní nad hlavou zamává. (Smrtka)

8. Hluboké a velké kapsy má, zlobivé děti do nich naskládá. Obluda to strašná je, krajem se sem a tam potuluje. (Krum)

9. Ve dne je to člověk, v noci zvíře. Měsíc, když v úplňku je, obluda naň vyje, lidem při tom připadá, že jim krev pije. (Vlkodlak)

10. Má ruce jak lopaty, sílu jako hrom, sedláka i s vozem unese a vezme si ho dom. (Obryně)

SPIEVAME A TANCUJEME


Babky-ježibabky nám pri čítaní natoľko učarovali, že sme sa naučili jednu českú pieseň, v ktorej ich je hneď päť. A keďže nám čeština nerobila žiadny problém, doplnili sme náš spev aj jednoduchým "ježibabím tancom", vďaka ktorému sme zažili aj kopec zábavy - Pět ježibab (video).