NAJlenivejšia rozprávková bytosť

ČÍTAME A HĽADÁME

Každého z nás z času na čas premôže lenivosť. Nič sa nám nechce, každý úkon nás stojí veľmi veľa námahy a celý deň by sme najradšej len preležali či prespali. Existujú však bytosti, ktorých lenivosť ovládla natoľko, že od rána do večera nerobia nič iné, len oddychujú. A čím viac oddychujú, tým sú lenivejšie a lenivejšie...

 • kráľ Čomapotom (Elena Čepčeková) - tučný a lenivý kráľ, ktorého nič na svete nezaujímalo, len dobré jedlá a nápoje. Nad všetkými vladárskymi povinnosťami vždy len mávol rukou a povedal: "Čo ma po tom"! Dokonca aj usmievať sa mu lenilo. Všetko v kráľovstve išlo dolu vodou až dovtedy, kým ho múdra pastierka Malvína neprinútila, aby sa zmenil (kniha Konôpka).
 • lenivé žabky (J.C.Hronský) - nechceli sa učiť kŕkať, plávať, ba aj jesť sa im lenilo. Najradšej mali, keď ich mať kŕmila. Pre svoju lenivosť zle pochodili aj v službe u Skrčka a nakoniec ich aj kvôli tomu prehltla hus (kniha Zlatý dážď).
 • sedmospáč Jožko (Jozef Pavlovič) - nechcelo sa mu ráno vstávať, mama ho musela zakaždým dvíhať z postele (kniha Bola raz škola, bol raz žiak).
 • macochina dievka (ľudová rozprávka) - bola lenivá vyhrabať uhlie z rozpálenej pece, vyčistiť studničku od bahna, otriasť jablká z jablone. Zle sa jej vodilo aj v službe, lebo sa jej nechcelo postarať o starcovu mačku a psíka. Za svoju lenivosť bola "odmenená" truhlicou plnou žiab, hadov, jašteríc a všelijakej hávede (kniha Zlatá brána).
 • Holena (Pavol Dobšinský) - škaredá, zlostná a lenivá macochina dcéra. Všetky práce v dome za ňu musela robiť jej nevlastná sestra Maruška. Holena len rozkazovala a vymýšľala si pre ňu nesplniteľné úlohy (kniha Slovenské rozprávky)
 • myšiak Laco (Silvia Havelková) - bol taký tučný a lenivý, že sa mu ani počas spánku nechcelo pretočiť z ľavého boka na pravý. Rodičia ho nijako nedokázali prinútiť, aby sa aspoň trošku pohyboval. Najradšej mal, keď mu jedlo nachystali až k posteli, aby preň nemusel merať cestu do kuchyne. Až vďaka starkinej prefíkanosti dokázal prejsť lúku niekoľkokrát hore-dolu (kniha O upratovacom robotovi a iné čudné rozprávky).
 • sestry veľká Kata a malá Táňa (Tomáš Janovic) - celé dni len vylihovali doma, išli do prírody až vtedy, keď ich otec skrížil jeleňa s televízorom. Len vďaka tomuto zvláštnemu tvorovi - jeleňvízoru, obe sestry absolvovali niekoľko prechádzok a túr. Sledovali rozprávky a zároveň aj prešli celé Malé Karpaty a nadýchali sa čerstvého vzduchu (kniha Jeleňvízor).
 • vdovina dcéra Zuzka (Samo Czambel)- hoci boli chudobní, matke s ničím nepomáhala. Keď ju nasilu posadila ku kolovrátku, tak žalostne sa rozplakala, že ju bolo počuť široko-ďaleko. Len vďaka pomoci troch priadok kráľ nikdy neprišiel na to, akú lenivú dievku si vybral za ženu (kniha Janko Gondášik a zlatá pani)
 • rodina, ktorá si kúpila leňocha (Peter Gajdošík) - celé dni trávili sledovaním jeho pomalých pohybov až načisto zleniveli aj oni. Otec sa prestal holiť a sledovať televízne správy, celé dni trávil oblečený v pyžame pozorovaním leňocha. Mama sa nečesala, nerobila večere a neupratovala. Tadeášovi sa zas nechcelo písať úlohy, nosiť do školy učebnice a zošity. Náprava nastala až vtedy, keď ich navštívil starý otec, ktorý zobral leňocha do ZOO (kniha Zvieratko pre Tadeáša, príbeh Papľuh lenivý).
 • špinavá Anča (Dušan Taragel, J.G.Danglár) - nechcelo sa jej umývať ruky, tvár ani krk, chodila celá ufúľaná, špinavá a smradľavá. Také isté boli aj hračky, s ktorými sa hrávala. Rodičia si s ňou nevedeli rady. Keď ju kvôli jej neochote umývať sa aj vylúčili zo školy, zúfalí rodičia ju naložili do auta a odviezli za mesto. Tam našli prázdny chliev a Anču doň zatvorili. Každú nedeľu ju navštevovali, nosili jej jedlo a rozprávali čo je nové (kniha Rozprávky pre neposlušné deti a ich starostlivých rodičov).
 • lenivý Tóno (Dušan Taragel, J.G.Danglár) -  rodičia ho obliekali, česali, čistili mu zuby a dokonca ho aj kŕmili. Najradšej ležal v posteli a vylihoval až do neskorého popoludnia  (kniha Rozprávky pre neposlušné deti a ich starostlivých rodičov).
 • vrabčiak Čimo (Ľudmila Podjavorinská) - nechcelo sa mu každé ráno vstávať a umývať sa, každý deň ho mama budila s krikom a plačom (kniha Čin - Čin).

SPOLUPRACUJEME

Na hodine čítania sme čítali príbeh o lenivom kráľovi, ktorý sa volal Čomapotom. Na základe toho, čo sme sa o ňom dozvedeli, sme mu založili účet na Fakebooku (čo je stránka pre neexistujúce bytosti).

Vďaka našim českým kamarátom, ktorí nám pomohli nakresliť jeho podobizeň, je jeho profil kompletný. Na spojenie sme využili webový nástroj Gruveo, pomocou ktorého prebiehajú videohovory na diaľku. Okrem toho, že sme si spoločne zaspievali, vyskúšali sme si aj novú stránku (https://webwhiteboard.com/), ktorá pripomína zdieľanú interaktívnu tabuľu. Umožňuje súčasné kreslenie viacerých zúčastnených. Takto na nej vznikala spoločná profilová fotografia NAJlenivejšieho kráľa, ktorého sa nám podarilo nájsť v slovenskej literatúre:

TVORÍME

Aj malé dieťa vie, že lenivosť nepatrí k dobrým ľudským vlastnostiam. Ako sa s ňou však popasovať? Keďže na každého zaberá niečo iné, rozhodli sme sa, že vytvoríme malý zásobník nápadov s názvom "AKO ZAHNAŤ LENIVOSŤ". A tú sú naše recepty, ako na to:

VYMÝŠĽAME KOMIKS

Na internetových stránkach sa nám podarilo nájsť jeden vtip o troch lenivých ľuďoch. Aby sa na ňom mohli zasmiať aj naši projektoví partneri, poslali sme im ho vo forme kresleného komiksu, na tvorbu ktorého sme použili voľne dostupnú stránku - www.makebeliefscomix.com (naše prvé pokusy s tvorbou komiksu):