NAJkrajšia rozprávková bytosť

ČÍTAME A HĽADÁME

Aj v druhom polroku pokračujeme v našom pátraní po nezvyčajných rozprávkových bytostiach. Tentokrát sme sa zamerali na tie NAJkrajšie. Počas nášho hľadania sme zistili, že v slovenských rozprávkach sa nachádza oveľa viac krásavíc ako krásavcov :o).

 • morské víly (Hana Zelinová) - ľahučké ako vánok, krásne ako mesačný svit, krajšie ako slnečný jas (rozprávka Najkrajšie perly)
 • Snehbelavá (Samo Czambel) - dievčina biela ako sneh, s vlasmi ako ebenové drevo a lícami červenými ako krv, v celej krajine nebol nik, kto by ju v kráse prevýšil (rozprávka Snehbelavá a dvanásť baniarov)
 • Žltovláska (Pavol Dobšinský) - princezná, ktorá mala oči modré ako nebo, každý sa do nich mohol pozrieť ako do zrkadla. Vlasy sa jej leskli ako slnce,  v zlatých šatách vyzerala ako hviezda (rozprávka Červeňkráľ a Žltovláska)
 • krásna pastorkyňa (Mária Ďuríčková) - pekné chudobné dievča, pracovité, milé k ľuďom i zvieratám (rozprávka Dve sestry)
 • Majoléna (Anton Habovštiak) - súca dievka, čo sa nielen pri tanci, ale aj v kuchyni a na poli vedela lepšie zvŕtať ako ostatné dievky v dedine, v kráse sa jej nikto na svete nevyrovnal (rozprávka Majoléna a kráľovič)
 • princezná Kvapôčka (Jozef Pavlovič) - slušne vychovaná princezná z Vodného kráľovstva, veselá a hybká ako rybka, ľahučká ako pierko, s očami modrými ako dve jazerá (kniha Princezná Kvapôčka)
 • Lepiota (Vlado Debnár) - chudobná dievčina krásna ako kvet, bola usilovná a pracovitá, v dome všetko poriadila, upratovala, varila, prala, šila, priadla, tkala, trávu zajacom nosila, kravy dojila, všetku robotu robila, čím väčšmi ju macocha hrešila, tým sa stávala zo dňa na deň krajšou (rozprávka O dvanástich mesiačikoch)
 • mladý kráľovič (Ondrej Sliacky) - bol pekný ako obrázok, široko-ďaleko mu nebolo páru, nebola na svete dievčina čo by sa mu v kráse podobala (rozprávka O skamenenom rybárovi)
 • švárny Janko (Pavol Dobšinský) - šuhaj ako kalina (okrasný ker), vlasy sa mu len tak ligotali, každý híkal nad jeho nevídanou krásou (rozprávka Hrdá panička)
 • Slncový kôň (Pavol Dobšinský) - kôň so slncom na čele, z ktorého sa sypali jasné blesky na všetky strany, akoby z ozajstného slnca, kam vošiel, tam ľuďom svietilo ako vo dne (rozprávka Slncový kôň)
 • sestrička Evička (Pavol Dobšinský) - krásna dievčina so zlatou hviezdou na čele a zlatými vlasmi (rozprávka Jelenček)
 • Mahuliena Zlatá panna (Pavol Dobšinský) - bola taká krásna, že pri pohľade na ňu každý omdlieval (kniha Najkrajšie rozprávky Pavla Dobšinského o zlate)
 • Zlatovláska (Pavol Dobšinský) - dievčina so zlatými vlasmi. Keď sa usmiala, na perách jej kvitli ruže, keď plakala, z očí sa jej kotúľali perly, kde stúpila, tam vyrástla zlatá tráva, voda, v ktorej sa umyla, ostala zlatá... (kniha Najkrajšie rozprávky Pavla Dobšinského o zlate)
 • krásna Berona (Pavol Dobšinský) - krásna dievčina, ktorej zo zlatých očí padali perly miesto sĺz (rozprávka Berona)
 • Jeleň Zlatoparohý (Pavol Dobšinský) - jeleň so zlatými parohami

MAĽUJEME A KRESLÍME

Za NAJkrajšiu rozprávkovú bytosť sme vybrali Zlatovlásku, ktorej podobu sme zachytili aj v našich výtvarných prácach. Jej krásne zlaté vlasy sme stvárnili pomocou perokresby.

VYBERÁME A HLASUJEME


Vybrať NAJkrajšiu rozprávkovú bytosť spomedzi všetkých krásnych bytostí nie je vôbec ľahké. Každý má totiž o kráse úplne inú predstavu. Niekomu sa páči sa páči jedno, druhému zas niečo iné. Preto sme za najspravodlivejší spôsob výberu zvolili tajné hlasovanie. Pomocou neho sme pomohli našim českým projektovým partnerom vybrať tú NAJväčšiu krásavicu spomedzi všetkých:

Hlasování o NEJ... pohádkovou postavu ze strážského karnevalu:

SÚŤAŽÍME

Začiatkom marca sa v našej triede uskutočnila nezvyčajná súťaž s názvom "Správny chlapec/ Správne dievča". Jej účastníci museli preukázať nielen svoju vonkajšiu krásu, ale aj tú vnútornú. Samotná súťaž pozostávala z troch kôl. V prvom kole sa museli prihlásení účastníci predstaviť a povedať pár súvislých viet o sebe (o tom, čo ich baví, po čom túžia, čo robia vo voľnom čase, v čom sú dobrí...). Druhá časť pozostávala z voľnej disciplíny, v ktorej každý predviedol to, čo je mu srdcu blízke. Dievčatá hrali, spievali, rozprávali vtipy a predvádzali gymnastické kúsky... Chlapci sa nám zas pochválili svojou zručnosťou pri skladaní pirátskych lodí či hrou na hudobný nástroj . Kým na prvé dve kolá sa mohli deti dopredu pripraviť, tretie kolo bolo pre ne prekvapením. Pozostávalo totiž z otázok "na telo". Prihlásení žiaci si losovali otázky, v ktorých boli uvedené modelové situácie, s ktorými sa bežne môžu stretnúť. Ich úlohou bolo popísať, ako by sa zachovali, či ako by danú situáciu riešili. Hoci sa už poznáme druhý rok, vďaka tejto súťaži sme sa jeden o druhom dozvedeli veľa nového.

Najúspešnejšie všetky tri kolá zvládli Bibiána Delia z 1.C triedy a Jakubko Janco. Víťazov nám pomohla vybrať porota zložená zo žiakov 6.A triedy pod vedením našej pani asistentky, pani Janečkovej. Ďakujeme za pomoc, sme si istí, že vyberali spravodlivo :o).

TVORÍME PRE PROJEKTOVÝCH PARTNEROV

Keďže v práci s počítačom už nie sme žiadnymi nováčikmi, rozhodli sme sa, že ďalšiu úlohu pre našich projektových partnerov urobíme opäť pomocou neho. Obrázky NAJkrajších rozprávkových bytostí sme vložili do kratučkého zábavníka s názvom "Najkrajšie rébusy". Okrem pôvodných obrázkov víl a princezien však obsahuje aj ich upravené podobizne, v ktorých sme urobili 10 zmien. Úlohou našich kamarátov je nájsť všetkých 10 rozdielov. Aby sme im to urobili trošku ťažšie, 5 vecí sme zgumovali a 5 zase dokreslil. Vyskúšajte sa, či ich všetky objavíte: NAJKRAJŠIE RÉBUSY.

TVORÍME S PROJEKTOVÝMI PARTNERMI

Viete, kde môžete stretnúť najviac NAjkrajších rozprávkových bytostí? No predsa na karnevale či vo fašiangovom sprievode. Tie naozaj NAJ sme odfotografovali a spolu s českými a poľskými partnermi vložili do jedného spoločného kalendára.

- Kalendár 1a, Kalendár 1b (len zo slovenských NAjkrajších rozprávkových bytostí)

- Kalendár 2aKalendár 2b (vytvorený z NAJkrajších českých a slovenských bytostí)

- Kalendár 3 ( obsahuje NAJkrajšie slovenské, české a poľské rozprávkové bytosti)

Aby naše fotografie vyzerali v kalendári čo NAJkrajšie, použili sme voľne dostupnú stránku (https://photofunia.com/) na vytvorenie krásnych efektov: