Deň jablka

Nie nadarmo sa jabĺčku hovorí "domáci lekár". Je všeobecne známe, že chráni mozog, zlepšuje funkciu srdca, bojuje proti chrípke, kašľu, horúčke, prechladnutiu, posilňuje ďasná v ústach, prečisťuje celý organizmus... Napriek tomu, že rastie takmer v každej záhrade a je cenovo dostupné pre všetkých, často siahame po exotických plodoch z cudziny oveľa viac ako práve po jabĺčku. Práve preto sme venovali celý jeden deň tomu, aby sme si pripomenuli jeho blahodárny vplyv na ľudský organizmus.

Hneď ráno sme si rozdali výkresy, na ktoré si každá dvojica nakreslila krásne okrúhle jablko. Našou snahou bolo získanie čo najväčšieho počtu jabĺčok, ktoré sme si mohli po každej správnej odpovedi odtlačiť na výkres. Koho jabĺčko najrýchlejšie "sčervenalo", ten vyhral. A za čo sme mohli získať body?

Na hodine matematiky za tvorbu slovných úloh, riešenie " jablkových" príkladov, lúštenie matematických hádaniek, rébusov, číselných reťazí... Na slovenskom jazyku sme zas v najznámejšej slovenskej ľudovej piesni o jabĺčku hľadali zdrobneniny, slová s rozlišovacími znamienkami, rozdeľovali slová na slabiky, tvorili vety a príbehy o jabĺčkach... Rovnako usilovní sme boli aj na hodine čítania s písaním, kde sme v texte O jablonke hľadali hlavné a vedľajšie postavy príbehu, vymýšľali nový nadpis pre text, prerozprávali celý príbeh podľa obrázkovej osnovy, spoznávali príslovia a porekadlá o jablkách, tvorili vlastné kratučké básne... Celý tematický deň sme zavŕšili na dvojhodinovke výtvarnej výchovy nádhernými mozaikami, v ktorých sme si vyskúšali miešanie doplnkových farieb a najrozmanitejších farebných odtieňov, ktorými hýria tieto chutné plody.

No a aký by to bol Deň jablka, keby sme jabĺčka vôbec neochutnali! Preto sme si každý na tento deň priniesli vlastné jablko, ktoré sme počas veľkej prestávky s chuťou zjedli. Pevne verím, že sa od dnešného dňa stane častejšou súčasťou našich desiat :o).