Divadelné predstavenie "Zlatý kľúčik"

Ruský spisovateľ Alexej Tolstoj kedysi dávno čítal Pinocchia od známeho talianskeho autora Carla Collodiho, no knihu niekde stratil. Príbehy, ktoré si zapamätal, rozprával deťom a postupne si k nim začal vymýšľať aj svoje. A tak vznikla rozprávková kniha Zlatý kľúčik...

Toto bola jediná informácia, ktorú sme vedeli pred návštevou Divadla Jána Palárika v Trnave. Hoci postava Pinocchia je medzi deťmi pomerne známa (najmä vďaka jeho animovanej verzii), jeho osudy a dobrodružstvá pozná z našich detí len málokto. Práve preto si túto rozprávkovú bytosť okamžite pomýlili s Buratinom, ktorý vystupoval v divadelnej hre Zlatý kľúčik. Niet sa čo čudovať. Obidve bábky totiž vznikli rovnako - pod rukami šikovného rezbára, ktorý im vdýchol nielen tvar, ale i život. Navyše, obe sa vyznačovali dlhým nosom, ktorý akoby ich predurčoval na to, aby vďaka nemu vyňuchali každé dobrodružstvo či nebezpečenstvo.

Buratino, v podaní slovenského herca Michala Jánoša, bol však nielen nesmierne zvedavý, ale aj tvrdohlavý a neposlušný. Musel zažiť veľa dobrodružných a nebezpečných príhod, aby pochopil, že dobré skutky a rodičovská láska sú v živote najdôležitejšie. Na svojej strastiplnej ceste stretol niekoľko zaujímavých postáv - zamilovaného Pierota, krásnu Malvínku, múdreho Cvrčka, ktorí mu pomáhali nájsť to, po čom všetci túžime - zlatý kľúčik, ktorým sa dajú otvoriť dvere k šťastnému životu... Musel sa však vysporiadať aj so zlým majiteľom bábkového divadla, Karabasom Barabasom, prefíkanou Líškou a Kocúrom, ktorí mu do cesty stavali množstvo prekážok. Nakoniec sa však Buratinov príbeh skončil šťastne a v zdraví sa vrátil k svojmu dobrému otcovi Carlovi.

(Zdroj foto: oficiálna stránka Divadla J.Palárika v Nitre - https://www.djp.sk/predstavenie/zlaty-klucik)