Beseda so spisovateľkou M.Vrkoslavovou - Ševčíkovou

Poznám veľmi veľa ľudí, ktorí majú radi psy. Neustále o nich hovoria, chodia s nimi na vychádzky, robia im program, starajú sa o ich pohodlie... Nikto z nich však nedokáže svoju náklonnosť k tomuto stvoreniu vyjadriť tak krásne ako autorka knihy Život na štyroch labkách.

Hoci nám meno pani spisovateľky, Márie Vrkoslavovej - Ševčíkovej bolo doteraz neznáme, veľmi rýchlo si získala našu pozornosť. A to nielen svojím zaujímavým rozprávaním, ale najmä prítomnosťou hlavného hrdinu jej knihy, kokršpaniela Gordona. Po celú dobu poslušne sedel vedľa svojej panej a spolu s nami pozorne počúval o tom, ako vznikala spomenutá knižka. Dozvedeli sme sa o príchode malého šteniatka Gordona do jeho novej rodiny, kde sa zoznamoval s dvojnohými členmi svorky, ale aj so štvornohými priateľmi. O tom, ako spoznával svoje okolie, zvykal si na život medzi ľuďmi, učil sa slušnému správaniu, cestoval a spoznával Vysoké Tatry či Bardejovské Kúpele...

V ďalšej časti besedy nám pani spisovateľka predstavila svoju ďalšiu knižku s názvom Čokoládový Gordon zo psej lúčky, ktorá je pokračovaním osudov tohto roztomilého chlpáča. V nej chodí Gordon  na besedy do škôl a stáva sa žiakom, keď mu pani učiteľka vystaví žiacku knižku. So svojou prvou knižkou navštívi aj pána ministra, spoznáva nových zaujímavých psích priateľov - vodiaceho psa, psa na salaši, záchranárskeho psa, psa žijúceho s bezdomovcom. Stretne i svoju sestru, sesternicu a strýka....

Z úplne "iného súdka" je zatiaľ posledná z autorkiných kníh - Šťastná Ježibaba, v ktorej sú známe rozprávky vyrozprávané netradičným spôsobom. Napríklad ježibaba z rozprávky o Perníkovej chalúpke neskončí v peci, vlk z rozprávky O Červenej čiapočke neskončí s rozpáraným bruchom... Nad všetkým bdie Rozprávkový Duch a hrdinovia z Krajiny ľudí, ktorí vstúpia do rozprávok a menia ich tak, aby všetky skončili dobre. Celá knižka je ilustrovaná pôvabnými obrázkami Marty Augustinskej.

V závere besedy mali všetky deti možnosť zakúpiť si niektorú z prezentovaných kníh. O tom, že záujem bol naozaj veľký, svedčí aj to, že nie všetci dostali to, na čo sa po celý čas tešili. S knižkou pod pazuchou odchádzali len prváci a zopár šťastlivcov, ktorým sa podarilo niektorú z knižiek uchmatnúť z neveľkej kôpky na stole. Po vzájomnej dohode s pani spisovateľkou sme "neúspešných kupcov" utešili sľubom, že chýbajúce knižky nám čo najskôr pošle poštou. S venovaním, autorským podpisom a pečiatkou psej labky bola pre všetkých zúčastnených naozaj vzácnym pokladom. Útechou pre tých, ktorým sa žiadna z knižiek neušla, bola aspoň fotografia s čokoládovo hnedým psíkom. Tí, ktorí sa s týmto krásavcom ťažko lúčili, môžu sledovať jeho ďalšie osudy nielen v knihách pani Vrkoslavovej-Ševčíkovej, ale aj na Facebooku pod heslom Čoko Gordon :o).